Servis Taşımacılığı Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
16 Mayıs 2017

Okul servislerinin amacı, öğrencilerin ev ve okul arasında güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamaktır. Öğrenci velilerinin en çok tercih ettiği ulaşım aracıdır.

Öğrenci servisi denince veliler için en önemli nokta çocuğunun güvende olmasıdır. Bunun için de servislerin sahip olmaları gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle servis öğrenci indirip bindirdiği esnada “DUR” işaretinin yakılıp, söndürülmesi gerekmektedir. Ayrıca aracın arka tarafında şerit ve ölçülerine uygun olacak şekilde “okul servisi” yazısı olması zorunludur.

Servislerin okul giriş-çıkış saatlerine uygun olarak hareket etmesi ve içerisinde çocukların başında bulundurmak üzere 1 rehberin olması zorunludur. Öğrenciler servis içerisindeki hareketlerinden bu kişi sorumlu olacaktır. Böylelikle çocukların servis camlarından kollarını dışarı çıkarması, servis içinde ayakta dolaşması ve başka arkadaşlarını zor duruma düşürecek davranışlarda bulunması engellenmiş olacaktır. Öğrencilerin yararlanmasına neden olabilecek yerler var ise buralar kapatılmalıdır.

Bir diğer husus ise araçların güvenliği ve temizliğidir. Servislerin periyodik bakımlarını yaptırmış olması, 20 yıldan eski olmaması ve temiz olması çocuğunuzun sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunması zorunludur. Taşıtın zorunlu trafik sigortasını yaptırması gereklidir aksi halde trafiğe çıkması yasaktır.

Günümüzde servis araçlarıyla ilgili birçok yenilikler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ise takip-kontrol sistemdir. Bu sistem sayesinde veliler, öğrencilerinin nerede olduklarını, hangi güzergahta ne kadar süre kaldıklarını rahatça görebilirler. Hatta bazı servis araçlarında kamera sistemi bulunmakta olup veliler, çocuklarını cep telefonlarından canlı olarak izleyebilirler.

Öğrenci servisi ücretleri ise mesafeye göre değişmekte olup ücretler genellikle aylık olarak ödenmektedir. Bu ücretler servisin mazot parasını, servis içindeki rehberin ücretini, servis ücretini, park ücretini ve ekstra çıkabilecek tüm ücretleri kapsamaktadır.

Servislerin öğrencilere karşı sorumlulukları olduğu kadar öğrencilerinde servislere karşı sorumlulukları vardır. Servisler nasıl ki vaktinde gelmek ve geç kalmamak durumunda ise, servise binecek öğrencilerinde zamanında gelmeleri ve servisleri bekletmemeleri gerekmektedir.

Özetle servis ücretleri, günümüzde veliler için büyük faydalar sağlamaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kurallara uyan servisler sayesinde veliler gönül rahatlığı ile öğrencilerini servislerine emanet edebilir, okula geç kalma kaygısı yaşamazlar.